Már azon is meglepődhetünk, hogy Japánban megünnepelik a karácsonyt, hiszen a társadalom nagy része nem keresztény. Márpedig ünneplik, mégpedig nem is akárhogy. Náluk ez sokkal inkább kereskedelmi ünnep, mint vallási. Sehol egy klasszikus karácsonyfa, karácsonyi dalok és tradicionális menük. Mi köze például a szerelmespároknak, vagy a KFC csirkének a mi kedvenc ünnepünkhöz? Karácsonyi körképünkből mindez kiderül!

starlight_garden_1

A japánok számára a karácsony nem vallásos alapú, így mivel hivatalosan nem létező ünnep, szokásaik is ehhez idomulnak. Náluk ez nem is munkaszüneti nap, ugyanis egy nappal korábban, december 23-án van Akihito császár születésnapja és ők ezt tartják hivatalos, piros betűs ünnepnek.  Mivel nincsenek kialakult karácsonyi hagyományok, így mindössze egyetlen napig ünnepelnek, mégpedig december  24-én. A japán karácsony inkább a mulatságról, a kikapcsolódásról szól. Ilyenkor elsősorban a szerelmesek, a párok lepik meg egymást, mégpedig általában színes, cukormázas, habos tortácskákkal. Ez a „kurisumasu keeki”, vagyis karácsonyi torta, amit leggyakrabban eperrel készítenek.

christmas_cake

Karácsonyi vacsorát a KFC-ből?

Az ételek tekintetében egyéb extrém szokásaik is vannak. 1974-ben a Kentucky Fried Chicken egy olyan sikeres karácsonyi kampányt csinált a japánoknál, hogy azóta a karácsonyi KFC menüből hagyomány lett, a családok felkerekednek és együtt költik el a – ünnepélyesnek nehezen nevezhető – étkezésüket valamelyik gyorsétteremben. Mára olyan népszerűségre tett szert az amerikai étteremlánc, hogy egy sokszor hetekkel korábban meg kell rendelniük a csirkefalatokat, hogy biztosan mindenkinek jusson belőle.

kfc_japan

A csomagolás fontosabb, mint maga a csomag?

Az origami szülőhazájában az ajándékok csomagolását már-már mesterfokra emelték. A csomagolási technikák egész tárházát találjuk a szigetországban. Egyik sajátos technikájuk az úgynevezett Furosiki, melynek segítségével egyszerű, gyors és praktikus módon csomagolhatjuk ajándékainkat. Ennél a módszernél az alapanyag nem papír, hanem bármi egyéb anyag, például szövet. Van egy másik módszerük is, amivel extra gyorsan bevonhatjuk ajándéktárgyainkat, ez pedig az átlós csomagolási módszer. Erről a típusról vicces, aranyos youtube videókat is találunk. Még van idő kipróbálni idén karácsonykor!

furoshiki_wrapping

Fények mindenütt

A fényeken bizony nem spórolnak a japánok. Karácsony idején itt mindent fények borítanak, mindegy, hogy egy bevásárló központban, vagy az utcán sétálunk, csak úgy káprázhat a szemünk. Nem végeznek félmunkát, ha már karácsonyoznak, akkor annak jelét is adják. A japánok tökélyre fejlesztették a karácsonyi kivilágítás művészetét. Tulajdonképpen mindent kivilágítanak, amit nem tilos. Az egyik fő látványosság a Starlight Garden a fővárosban, ahol több millió apró égőt helyeznek el, amik aztán különféle színeket és formákat mutatva, zenére ritmikusan villognak. Ez a japán karácsony egyik fénypontja.

starlight_garden_2

Kötelező randizni?

A japán karácsony komoly hangsúlyt fektet az ismerkedésre. A japánok ugyanis – nekünk talán kissé nehezen értelmezhetően – úgy vélik, aki ilyenkor magányos, az egyedül fogja tölteni a következő esztendőt, tehát kínosnak számít a karácsonyt egyedül tölteni. Sokszor a 25 év fölötti nőket, akik magányosan töltik a karácsonyt: ’unsold christmas cake-nek’ is nevezik, azaz „eladatlan karácsonyi sütinek”. Éppen ezért mindent megtesznek azért, hogy partnert találjanak az ünnepre, tehát megrohamozzák a közösségi portálokat. Aki olyan szerencsés, hogy párban él, általában egy romantikus estét tölt el partnerével, mely során sétálnak, romantikusan vacsoráznak és gyönyörködnek a fényekben.

Ha kíváncsi vagy kollégánk hogyan élte meg Japánban a karácsonyt, olvass bele élménybeszámolójába.