Szöulban nem kevesebb, mint öt királyi palota található, melyek az 1392-től egészen 1897-ig tartó Joseon (Chosŏn) dinasztiából maradtak fenn. Közülük kettőnél, a Gyeongbokgung és a Deoksugung palotáknál a mai napig is, napi három alkalommal tekinthető meg a hagyományos királyi őrségváltási ceremónia.
A Deoksugung palota kapuja
Királyi őrségváltás a Deoksugung palotánál
Az őrök nem csak hagyományos öltözetet, de korhű bajuszt és szakállat is viselnek
A palotákon kívül hagyományőrző buddhista templomokat is találhatunk a fővárosban, ilyen például a Gangnam városrész üzleti negyedének felhőkarcolói közt megbúvó Bongeunsa templom is.
A Bongeunsa templom főépülete
Vallás és harmónia a felhőkarcolók árnyékában
Ha már felhőkarcolók, akkor Lotte World Tower. Dél-Korea legújabb „szupermagas felhőkarcolóját”, az ország, és a Lotte cégbirodalom legnagyobb büszkeségét néhány hete adták át és nyitották meg teljes egészében a nagyközönségnek. Nyilvános kilátója, a „Seoul Sky” a 117-123. emeleteken helyezkedik el, a legfelső szinten található étterem egész pontosan 500m-es magassággal büszkélkedhet.
A vadiúj Lotte World Tower
Az épület teljes magassága 554,5m, ezzel jelenleg a világ 5. legmagasabb felhőkarcolója
Kilátás az Olimpiai Parkra, az 1988-as Nyári Olimpiai Játékok helyszínére, 480m magasból
Ha magasba vágyunk, nem a felhőkarcolók kilátói az egyetlen lehetőségünk. A koreaiak egyik kedvenc szabadidős elfoglaltsága a hegyi túrázás. Erre a célra a legnépszerűbb helyszín a Seoraksan Nemzeti Park, mely Szöultól kb. 200km-re keletre található.
A Seoraksan Nemzeti Park bejárata, körben virágzó cseresznyefák, a háttérben pedig a végeláthatatlan hegyek.
A nemzeti park jelképe, az ázsiai fekete medve köszönti a látogatókat
A medvéken kívül persze gyönyörű természeti kincseket és nyugalmat árasztó buddhista templomokat is találhatunk a park területén, melyekhez barátságos szerzetes-figurák kalauzolnak el minket.
Ilyen például a Sinheungsa templom, ahol akár ki is próbálhatjuk a híres templomszállást a szerzetesek között néhány éjszakára.
Ha a „szöulitáknak” a túlpörgetett hétköznapjaik közt épp nincs idejük a Seoraksan-ig utazni, valójában el sem kell hagyják a fővárost a hasonló élményekért, Szöul északi részébe ugyanis egészen benyúlik a Bukhansan Nemzeti Park.
A Gyeongbokgung királyi palotát sem véletlenül a Bukhansan lábához építették, a hegyláncok ugyanis igen biztos védelmet jelentettek az északról érkező támadások ellen.
Túraösvény a Bukhansan csúcsa felé
…És mi mást találnánk a csúcs felé közeledve a hegyen, mint egy csodaszép, a külvilágtól szinte teljesen elzárt templomot, a Seunggasa-t, amelynek egyik különlegessége, hogy kizárólag női szerzetesek lakják.
Miután kellően kifáradtunk a túrázásban, térjünk vissza a belvárosba, és tegyünk egy kellemes, lazító sétát például egy fagyival a kezünkben a Cheonggyecheon patak mentén. Sötétedés után, amikor a környező hatalmas irodaházak és a járdák mellett elhelyezett sejtelmes fények együtt adják a hangulatvilágítást, számtalan fiatal párocskát látunk majd, miközben ők is ugyanezt teszik.
A Cheonggyecheon a szöuliak egyik kedvenc helye egy romantikus esti sétához.
…Vagy üljünk le egy parkban a várost kettészelő Han-folyó mentén és hallgassuk annak zúgását. Ha épp a megfelelő parkba „tévedtünk”, a modern építészet remekműveiben, a Some Sevit épületegyüttes fényjátékában is gyönyörködhetünk.
A Some Sevit épületegyüttese a Han-folyón lebegő mesterséges szigetekre épült, és különböző kulturális programok, rendezvények helyszínéül szolgál.
Egyeseknek a filmvászonról is ismerős lehet, hisz itt forgatták a Bosszúállók 2 című film néhány jelenetét.
Egy biztos, Dél-Koreában mindent megtalálunk, akár valami ősire és hagyományosra, akár modernre és nyüzsgősre, akár békésre és természetközelire vágyunk.
Dongdaemun, az előtérben a néhány száz évvel ezelőtti Szöul keleti városkapujával, háttérben pedig a nyüzsgő, csillogó, késő éjszakáig nyitva tartó plázáival.
Szerző: Kin Péter
Kapcsolódó körutazásunk:
Dél-Korea és Japán – csoportos nagykörút