Japán kereszténységhez kapcsolódó helyszínek kerülhetnek az UNESCO Világörökségi listájára
Az UNESCO előzetes vizsgálati bizottsága tucatnyi ajánlást terjesztett elő újabb kulturális világörökségi helyszínekre, melyek a Japán délnyugati részén üldözött keresztények történelméhez kapcsolódnak. A bizottság továbbá javasolta – az újfent Japán délnyugati részén található – Kagoshima és Okinawa prefektúrában lévő szigetcsoportok számba vételét is, melyeket Tokió terjesztett elő a természeti Világörökségek listájára.
Az üldözött keresztények történelméhez kötődő helyszínek listára vételéről 2018. június 24. és július 4. között tárgyal az UNESCO Bizottsága egy hivatalos gyűlés keretén belül Bahrein-ben.
Amennyiben elfogadják a helyszínek listára kerülését, összesen 22 japán kulturális-, valamint természeti világörökség ékesítené az UNESCO listáját. Továbbá azt is jelentené, hogy immár zsinórban a 6. éve kerülne fel japán kulturális világörökségi helyszín a listára (2013-tól, a Fuji hegy felkerülésétől számítva). A javasolt kulturális helyek 12 helyszínt fednek le, beleértve a Nagaszakiban található, nemzeti kincsnek nyilvánított, Oura katolikus templomot, ami egyben az ország legrégebben fennmaradt temploma.
A helyszínek közé tartozik még az Amakusában (Kumamoto prefektúra) lévő Sakitsu nevű község, ahol a keresztények titokban gyakorolták vallásukat, a Tokugawa sógunátus üldöztetése ellenére is, mely az Edo korszak nagy részén átívelt.
A kormányzat szerint azok, akik a keresztény vallás gyakorlását még az üldöztetés ellenére is folytatták, különleges és meghatározó kulturális hagyományokat ápoltak.
A javasolt természeti helyszínek magukban foglalják többek között Amami-Oshima és a Tokunoshima szigeteket, melyek Kagoshima prefektúrában találhatóak, illetve Okinawa és Iriomote főszigetek északi részét. A kormányzat szerint ezek a területek rendkívül meghatározóak a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából.
Forrás: Japan Today, The Japan Times