Időszakos kiállítás nyílik Tokióban a legendás producer, Suzuki Toshio lenyűgöző kalligráfiáival. Még januárban jelentették be, hogy a Ghibli Studio egy új kiállítás megnyitását tervezi, mellyel a stúdió társalapítója előtt tisztelegnek. A „Suzuki Toshio és Ghibli kiállítás” különlegességek tárházával kápráztatja el az érdeklődőket: találkozhatunk a Chihiro Szellemországban szereplőivel, de más népszerű Ghibli alkotások is terítékre kerülnek.
A tokiói Kanda Myojin szentély csarnokában helyet kapó tárlatot valóságos spirituális légkör lengi körül, melyhez szentély lévén a jóscédulák vagy más néven omikuji-k is hozzájárulnak. Minden látogató kap egy saját omikuji-t, melyért csupán egy boszorkány szájába kell benyúlniuk, hogy az ott függő fa táblácskákat meghúzzák. 🙂 Minden táblán egy szám látható, mely elvezet a megfelelő fiókhoz. A cédulák két külön szekrényben várnak tulajdonosaikra, az egyik oldalon a piros „Szerelem omikuji”, a másik oldalon a kék „Szerencse omikuji”. Ráadásul meglepetés is vár, hiszen Mari Natsuki, aki Yubaba és Zeniba hangját kölcsönözte az Oscar-díjas Chihiro Szellemországban, központi szerepet tölt be az április 21-től induló, új kiállításban.
Bár a rajzfilmben Sen és Rin is kis táblákat használ, hogy megtöltsék finom fürdősós vízzel a hatalmas kádakat, a kiállításon teljesen más élményben részesülnek a látogatók, ha a karakterek szájában függő kis táblákat meghúzzák. Yubaba szájában a piros függőt meghúzva, a szerelemmel kapcsolatos szerencsénket tudhatjuk meg, Zeniba pedig az általános szerencsénket jósolja meg. A kihúzott szám alapján találhatjuk meg a jóscédulánkat, melyet akár haza is vihetünk magunkkal. A szerencse mértékétől függetlenül, minden cédula egy gyönyörű kalligráfiát is tartalmaz, melyet maga Suzuki készített.
Az élményt az Arcnélküli felbukkanása teheti igazán emlékezetessé, aki olykor teljesen hirtelen, a semmiből jelenik meg a hátunk mögött.
A kiállítás másik különlegessége a Chihiro Szellemországban fürdőház, ami fényekkel és hangokkal teszi még életszerűbbé a miniatűr épületet, mintha a szereplők valóban bent áztatnák végtagjaikat. Garantáltan úgy érezzük, szeretnénk mi is összezsugorodni, hogy átsétálhassunk az ikonikus hídon és betérhessünk a fürdőház vendégei közé.
Természetesen, számos egyéb Ghibli alkotást is megtekinthetünk, például a Miyazaki Hayao rajzolta apró Totoro figurát, melyen Suzuki Toshio nevének írásjegyei láthatók. Ezen kívül temérdek posztert is kihelyeztek a stúdió leghíresebb alkotásaiból, némelyen Suzuki kalligráfiái is megjelennek. A kiállítás központi alakjaként több részt is szenteltek életének és jeles munkásságának. Egy teljes szobát rendeztek be például olyan tárgyakkal, melyek fiatalként inspirálóan hatottak Suzuki kreatív elméjére.
Egy falon pedig az Animage magazin példányait tekinthetik meg a látogatók, melyeket a Tokuma Shoten kezdett el megjelentetni 1978 júliusától. Suzuki karrierjét ennél a kiadónál kezdte, nem sokkal azután, hogy lediplomázott az egyetemen. Ezt követően az Animage anime és szórakoztató magazin szerkesztője lett, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a későbbiekben találkozzon Miyazaki Hayao-val, illetve Takahata Isao-val.
A kiállítás egyik legszívszorítóbb része mindenbizonnyal az a fotó, melyen Suzuki alapító társaival együtt szerepel, így a nemrégiben, 82 éves korában elhunyt Takahata Isao-val.
Kifelé menet nem egyszerű feladat elsétálni az ajándékbolt mellett, hiszen ajándékok széles skálájával találjuk szembe magunkat, némely kifejezetten erre a kiállításra készült, exkluzív darab. A legkeresettebb ajándékok a shikigami alakú ema táblák, valamint a filmbeli fürdőházban látható fa táblácskák. A kiállítás földszintjén megpihenhetünk a kávézóban, hogy megkóstoljunk néhány Ghibli témájú finomságot, mint a Hakumai no Onigiri (fehér rizsből készült rizslabda), ami egy kedves kis utalás a Chihiro Szellemországban szereplőjére, Haku-ra.
A 3 rizslabdát a szentélynél formázták azzal a kívánsággal, hogy jobb kedvre derítse mindazokat, akik megkóstolják őket. Ugyanúgy, ahogy a filmben Haku rizslabdái is segítettek Chihiro-nak, hogy összeszedje az erejét. Ezen kívül nagyon népszerű még a fekete szezámos rizslabda tea készlet (Makkuro na Kuro Goma Ohagi no Ocha Set), amiben egy kerek, fekete édességet kóstolhatunk meg, kísérteties hasonlósággal a filmbeli korom lelkekre („makkuro kurosuke”). Mindkét finomságot 864 yen fejében (kb. 2250 Ft) kóstolhatják meg a látogatók.
Desszertnek pedig kipróbálhatjuk a Totoro ihlette “Tonari no Kakigori”-t, ami természetes forrásvízből készített, Ujikintoki jégkása. Azaz matcha sziruppal és édes azuki babbal ízesített finomság, melynél gondosan ügyeltek arra, hogy az erdő varázsát a levél és makk díszítéssel visszahozzák. Ezt az édességet 648 yenért (kb. 1685 Ft) ízlelhetjük meg. Akik a kevésbé édes dolgokat szeretik, hazavihetik a Laputa, az égi palota c. rajzfilm díszítette kekszek valamelyikét, melyeken rikító kéken díszeleg a „Barusu” szócska (a pusztítás varázslata).
A kiállítás egészen május 12-ig megtekinthető reggel 10 és este 6 között.
Forrás: SoraNews24 , kiállítás weboldala
Photos © SoraNews24